Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklisté a alkohol

Cyklisté a alkohol

 

Mgr. Jaromír Polášek

 

Úvodem trochu nezáživné statistiky. Spotřeba alkoholických nápojů v ČSSR se do roku 1989 pozvolna snižovala. Přitom spotřeba vína a piva klesala, ale zvyšovala se spotřeba lihovin. Po roce 1989 se trend vývoje změnil, spotřeba začala stoupat. Zvyšovala se spotřeba všech druhů alkoholických nápojů, nejvýrazněji levného vína. Spotřeba vína a lihovin přepočtená na tzv. absolutní alkohol (96%) se v České republice zvyšovala pomaleji než spotřeba v litrech. Naopak spotřeba piva v přepočtu na čistý líh se zvýšila velmi výrazně. Zvyšování spotřeby alkoholu se odehrálo téměř výhradně zvyšováním obsahu alkoholu v pivě.

Spotřeba všech typů nealkoholických nápojů v České republice před rokem 1989 zůstávala na poměrně nízké úrovni. Skokové zvýšení spotřeby nealkoholických nápojů nastalo zejména po roce 1995. Tento vývoj byl ovlivněn spekulacemi o nezávadnosti pitné vody, rozšířením nabídky a snižující se cenou.

Za posledních dvacet let se spotřeba alkoholu v přepočtu na tzv. absolutní alkohol zvýšila dokonce o 26,8 %. Rovněž celková spotřeba lihovin se zvýšila o 28,6 %. V nabídce obchodu se v současné době prakticky nevyskytuji druhy piva s nízkým obsahem alkoholu, jak tomu bylo před rokem 1989. V té době byla k dispozici i piva 7° a 8° s velmi nízkým obsahem alkoholu. Tyto druhy piva byly běžně k dispozici pro pracující v horkých a těžkých provozech.

Ceny nealkoholických nápojů se zvýšily od roku 1989 o 124,9 %. Ceny alkoholických nápojů se zvýšily daleko výrazněji – celkově o 151,3 %. Nejvyšší nárůst ceny byl u piva – o 240,3 %, u vína činil 99,0 % a u lihovin 96,8 %.

Od roku 2009 drží obyvatelé České republiky přední světovou pozici ve spotřebě piva na jednoho obyvatele, která dosahuje v průměru 160 litrů na hlavu za rok. Ve věkové skupině 35 až 44 let činí přepočtená roční spotřeba na absolutní alkohol (96%) u mužů zhruba 9 litrů a žen 2 litry, což v průměru odpovídá ekvivalentu 300 litrů 10° piva u mužů, respektive 65 litrů u žen ročně. Podle statistiky WHO (World Health Organisation) je to u pijáků a konzumentů průměrně přes 16 litrů absolutního alkoholu (96%) na jednoho dospělého (po odečtu abstinentů a slabých konzumentů na jednoho neabstinujícího dospělého muže dokonce přes 26 litrů) a přes 8 litrů přepočteného absolutního alkoholu (96%) připadá jen na pivo. Viz. Global Status Report on Alcohol and Health, s. 274.

Průměrný Čech konzument  za rok vypije 148 litrů (288 půllitrů) piva, 19,4 litru (28 sedmiček) vína a 7 litrů (140 velkých panáků) tvrdého alkoholu. Z dostupných statistik vyplývá, že problém s alkoholem má v ČR 25% mužů a 10% žen. Podle statistiky z roku 2012 je v ČR přibližně 550 000 lidí přímo závislých na alkoholu. Na účinky alkoholu v ČR každoročně zemře 6 000 lidí – většinou je zradí játra. Ve Frýdku-Místku, který má 58 000 obyvatel, je možno zakoupit alkohol v cca 263 hospodách, pivnicích, restauracích, kavárnách, hypermarketech, supermarketech, obchodech a večerkách.

Senátor Zdeněk Škromach navrhl, že by si cyklisté na cyklostezce mohli dát tři piva nebo sedmičku vína, tedy že mohou mít v krvi alkohol do 0,8 ‰. Protože jsem podle vysokoškolského diplomu psycholog a pedagog dospělých, hned mě napadá, kolik toho senátor Škromach vypije a jestli někdy vůbec jel opilý na kole. Jak člověk pod vlivem návykové látky rozezná, jestli je schopen jet na kole, jak na sobě pozná, že má alkohol v krvi do 0,8 ‰, že jede po místní komunikaci nebo silnici třetí třídy, atd. A mnoho lidí bere sebou děti na předzahrádku nebo hřiště k hospodě, pak je tam nechá? A co za snížené viditelnosti nebo v zimním období? Když někdo řídí motorové vozidlo, má to snadné, pít prostě nesmí, jinak mu zadrží řidičský průkaz a podle sazebníku dostane citelnou pokutu.  Když bude moci pít cyklista, jak pozná, že vypil „trochu alkoholu“ a musí již s pitím přestat, aby mohl sednout na kolo a vyrazit k domovu.

Působení etanolu závisí na tom, jak je organizmus zvyklý ho přijímat a jaká je celková tělesná hmotnost člověka, proto je jeho dávkování velice relativní. V malých dávkách etanol krátkodobě způsobuje euforii a pocit uvolnění, ve větších pak deprese, ztrátu koordinace pohybů těla působením na mozeček, sníženou vnímavost, prodloužení reakce a útlum rozumových schopností, případně i agresi. Mnohem významnější vliv na lidské tělo a psychiku má jeho metabolit – acetaldehyd, který v těle vzniká působením enzymu alkoholdehydrogenázy a který atakuje zejména proteiny obsahující thiolové skupiny –SH. Teprve působením acetaldehyddehydrogenázy se acetaldehyd pomalu v těle odbourává až na neškodnou kyselinu octovou.

Dlouhodobé a opakované působení etanolu prostřednictvím acetaldehydu vede k vyvolání závislosti a způsobuje cirhózu jater. Byl prokázán i karcinogenní účinek acetaldehydu u laboratorních zvířat, u člověka zatím definitivně stanoven nebyl. Zvýšená hladina etanolu může stimulovat bujení mikroorganismu Acinetobacter baumannii, který je odpovědný za pneumonii (zánět plic), meningitidu a infekční záněty močových cest.

Jak nás co v průměru opije?

Pět piv 12°                                 muž (90 kg) –  1,5‰    žena (60 kg) – 2,7‰

Deset piv 12°                                                     3,1‰                            5,5‰

Pět 0,4 ml panáků 20% destilátu              0,6‰                            1‰                        

Pět 0,4 ml panáků 40% destilátu                       1‰                               1,6‰

Pětkrát 2 dcl vína                                               1,3‰                            2,2‰

Pět piv + pět 0,4 ml panáků 40% destilátu         2,8‰                           4,1‰

Deset piv + deset 0,4 ml panáků 40% destilátu 5,4‰                            8,1‰

Statistiky uvádějí, že smrtelná dávka alkoholu v krvi u žen činí 3,9 ‰ a u mužů je to 4,5 – 5 ‰. Řekněme, že náš modelový muž váží 80 kilogramů a popíjel celkem 4 hodiny. Aby se dostal na 4,5 ‰, musel by během těch čtyř hodin vypít 13 dvanáctek nebo 16 velkých panáků vodky. Smutný světový rekord drží řidič automobilu – muž z polské Vratislavi, který zahynul při automobilové nehodě. Když mu byla hladina alkoholu těsně po nehodě změřena, šlo o neskutečných 14,8 ‰, což předpokládá konzumaci 40 dvanáctek (jedna každých šest minut) nebo 50 vodek během čtyř hodin. V americkém městě Paso Robles v Kalifornii byla nalezena mrtvá žena, které selhaly vnitřní orgány v důsledku obsahu 14 ‰ alkoholu v krvi – v tomto případě to byla cílená sebevražda.

Předloha novely zákona má uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vyšším vlivem alkoholu novela zachovává, snižuje ji ale ze současných 2 500 až 20 000 Kč na nejvýše 500 Kč. Riziko dopravní nehody u cyklisty, který požil před jízdou alkohol v navrhovaném limitu, vzrůstá přibližně dvacetinásobně. Zblblý a pivachtivý občan bude pít, dokud bude mít chuť a při zastavení se bude dovolávat spravedlnosti, nebude souhlasit s přesností měřícího přístroje a odmítne se podrobit odběru krve ve zdravotnickém zařízení za účelem stanovení hladiny alkoholu v krvi.

S opilými cyklisty mám celkem bohaté zkušenosti. Nejraději vzpomínám na opilého staršího muže na jízdním kole, který večer za snížené viditelnosti (tma, déšť), jel na kole bez osvětlení, za kolem měl přidrátovaný vozík a na konci frýdeckého lesa mi vyjel z boční cesty na hlavní rovnou pod motorku, na které jsem jel od Sedlišť. Ve vozíku měl nasekanou trávu a zapíchlou kosu, která mi něžně přejela po krku (naštěstí jsem měl silnou koženou bundu s vysokým límcem). Navíc byl namol. Kousek od nádraží v Mošnově, v noci, na začátku jara, se mi rovnou před auto složil opilec i s kolem. Abych ho nepřejel, vyjel jsem mimo silnici a rázem bylo auto nepojízdné. Můj kamarád havaroval na motorce kousek od hospody v Řepištích, když na cestě ležel opilec, který se za jízdy vyvrátil i s kolem a spal uprostřed komunikace. Naposledy v neděli 2. 9. 2018 jsem se jen taktak vyhnul v zatáčce na cyklostezce zjevně opilému cyklistovi, který jel na kole bez osvětlení a bez přilby. Na kole jezdím 50 let a najezdím celkem hodně, letos od května do začátku září cca 1 600 km.

Na závěr dodám, že jsem pro nulovou toleranci hladiny alkoholu v krvi, pokud někdo řídí jak motorové, tak i bezmotorové vozidlo. Pokud někdo na mě křičí, že on to má pod kontrolou, tak jenom u malé osady Dolní Nový Dvůr u Bílovce se za posledních deset let v autě, na motorce nebo na kole zabilo 8 lidí díky předchozí konzumaci alkoholu.

                       0001.jpg