Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalendář veteránských akcí 2019, červenec-prosinec

 

Akce v červenci – prosinci 2019:

 

Pokud termín akce není potvrzen nebo není ještě definitivní, najdete v závorce poznámku. Další akce budou doplňovány průběžně v průběhu roku. Některé tradiční akce se letos nekonají nebo zanikly. Do našeho přehledu nedáváme akce v Čechách a akce určené výhradně pro VIP. Doplňujeme i tradiční akce v příhraničí v Polsku a na Slovensku. Změna programu vyhrazena. U většiny akcí je uveden kontakt na webové stránky pořadatelů.

 

Poslední aktualizace proběhla v úterý 29. října 2019.

 

 

Změna termínu: Sobota 16. 11. 2019 – 9.00 hod. – parkoviště u Hypermarketu Globus v Ostravě-Porubě

Klubový výlet do Jeseníků (pouze pro přihlášené členy Old Fiat Clubu!)

Naši kamarádi a členové klubu Láďa a Jana Noskovi nás srdečně pozvali do Hynčic u Města Albrechtice do Penzionu Jana v sobotu 6. a v neděli 17. 11. 2019. Pojedeme na zimních pneumatikách normálními auty a jungtimery. Přihlášky uzavřeny - pojede 13 členů klubu a rodinných příslušníků.

 

 

Rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení vánočního stromu s koledou a počastnou se letos uskuteční již po jedenácté na zahradě předsedy a hospodářky Old Fiat Clubu – manželů Poláškových, a to ve čtvrtek 19. 12. 2019 v 18.00 hod. Je to na Těšínské ulici ve Frýdku hned pod parkovištěm u magistrátu Statutárního města Frýdku-Místku. 

 

Sobota 28. 12. 2019 – 9.00 hod. – parkoviště na Celní ulici v Hlučíně (předběžný termín)

Předsilvestrovská jízda zručnosti – Hlučín

Poslední setkání příznivců automobilového sportu a také veteránů v závěru starého roku – začátek akce v 9.00 hod. v budově Automotoklubu Hlučín na Celní ulici. Jízdy se postupně konají na třech místech v Hlučíně, této soutěže se každoročně účastní kolem 70-90 posádek.

E-mail: amk.hlucin@seznam.cz; amk@hlucin.com

http://amk.hlucin.com

 

Úterý 31. 12. 2019 – 10.30-11.00 hod. – sraz před hostincem „U Čendy“ v Hodoňovicích

Desátý silvestrovský výstup na Monte Čupelo

Zveme vás na netradiční výstup na lašský Říp – Čupek, Monte Čupelo, Metylovskou hůrku. Žádný Lašan nesmí v tento slavný den zůstat doma za pecí. V 11.45 hod. se na Čupku setkají dva pochodové proudy – z Hodoňovic a z Metylovic. Všechny nás přivítá živá hudba, pro mlsné pusy bude dostatek dobrého jídla, a aby se nám lépe zpívalo, mazadlo na panty dodá královská lašská „Beskydská likérka“. Nový rok přivítá náš panovník Viluš I. Krulikovský. Na této akci se každoročně podílí Old Fiat Club. Přijďte v hojném počtu.

 

Sobota 4. 1. 2020 – 13.00 hod. – sraz na záchytném parkovišti ve Štramberku u hřbitova

Novoroční výstup na Štramberský hrad

Tradičně po několik let podnikáme tzv. novoroční výstupy na různá místa. Letos to bude Štramberk. Auta necháme na parkovišti u hřbitova. Malé občerstvení si vezměte s sebou, zastavíme se v cukrárně nebo Jaroňkově pekárně na náměstí. Akci pořádá Old Fiat Club. Určeno pro členy klubu, naše přátele a také další zájemce.

 

Pozvánka na další akce v době, kdy nejezdíme (běžně) veterány:

Akce připravuje předseda Old Fiat Clubu Mgr. Jaromír Polášek.

 

Čtvrtek 31. 10. 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Národní, Německý a Český dům ve Frýdku-Místku a jejich osudy

Přednáška přiblíží historii vzniku Národního domu – české obecné školy chlapecké ve Frýdku, starou měšťanskou střelnici v Místku, vedle které postavili Německý dům, Matici Místeckou a stavba Národního domu.

 

Čtvrtek 14. 11. 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Drobné památky a výtvarné objekty na území Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku je několik desítek historických plastik, drobných i monumentálních výtvarných objektů, řada dalších se nedochovala v původním stavu nebo zanikla.

 

Čtvrtek 21. 11. 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Voda ve Frýdku-Místku

Prezentace přiblíží historické vodní náhony a kanály, nádrže, mlýny, regulace řeky Ostravice a Morávky, mosty a lávky, kašny, fontány, zdroje vody a prameny.

 

Čtvrtek 28. 11. 2019 – 17.00 hod. – výstavní síně frýdeckého zámku

Vernisáž výstavy vánočních pozdravů

 

Čtvrtek 28. 11. 2019 – 18.00 hod. – výstavní síně frýdeckého zámku

Vánoční pozdravy a jejich historie

Kuriozity na nejstarších vánočních pohledech, militantní pozdravy z 1. světové války, vlastenecké i charitativní vánoční pozdravy z období první republiky, budovatelské vánoční pozdravy, po roce 1989 se na vánoční pozdravy navrátili andělíčkové, Ježíšek, Tři králové i sv. Mikuláš s čertem a andělem. Přednášku doprovodí promítání a studijní výstava.

 

Čtvrtek 5. 12. 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek v letech 1939-1989

Boj u Czajankových kasáren 14. 3. 1939, okupace nacisty, tragické osudy frýdeckých a místeckých Židů, osvobození města Rudou armádou, poválečná přestavba města, budování průmyslových podniků, výstavba škol, návštěvy prezidentů, oslavy 1. májů a manifestace pracujících a další. Prezentaci doplní studijní výstava.

 

Čtvrtek 12. 12. 2019 – 16.30 hod. – přednáškový sál v Zeleném domě Muzea Beskyd na Zámecké ulici ve Frýdku-Místku

Radniční budovy ve Frýdku-Místku a jejich historie

Prezentace přiblíží historii bývalých i současných radničních budov, frýdecké a místecké starosty a významné události na území města.

 

Čtvrtek 19. 12. 2019 – 16.30 hod. – sraz v Zámeckém parku na vyhlídce

Kde se ve Frýdku sáňkovalo…

Netradiční předvánoční vycházka přiblíží místa, na kterých se v dávné minulosti ve Frýdku provozovaly zimní sporty, např. Štěpnické údolí, Landek, Pražmova ulice, Těšínská, Národních mučedníků a Střelniční ulice, Zavadilka a další.