Jdi na obsah Jdi na menu
 


Placení daně při prodeji vozidla

Placení daně při prodeji vozidla

 

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v paragrafu 4, odstavci 1c ukládá povinnost zahrnout do zdanitelných příjmů občana (fyzické osoby)  i příjem z prodeje motorového vozidla, lodě a letadla, pokud doba mezi nabytím a prodejem byla kratší než 1 rok.

Uvedené zákonné opatření je namířeno proti překupníkům aut, kteří nakupují a prodávají auta s cílem dosahování osobních (nepodnikatelských, nezdaněných) zisků.

Tato povinnost se vztahuje i na občany, kteří z různých důvodů prodají auto ve lhůtě do 1 roku od jeho nabytí. Jsou tedy povinni při podání daňového přiznání k daním z příjmů za zdaňovací období, ve kterém k prodeji došlo, příjem z prodeje motorového vozidla zahrnout mezi zdanitelné příjmy (fyzická osoba vykáže příjem i náklady s ním spojené v daňovém přiznání a bude tento příjem danit podle § 10 Zákona o daních z příjmů – „Ostatní příjmy“. Pořizovací cenu motorového vozidla zahrne do daňově účinných nákladů. Tedy základ daně z příjmů ovlivní rozdíl mezi kupní a prodejní cenou motorového vozidla.