Jdi na obsah Jdi na menu
 


Záhady a mystéria

 Mgr. Jaromír Polášek, 1. 3. 2017

 

O tom, že existují zlobiví „skřítci Trabanťáci“, vím už hodně dlouho. Také moje žena o nich ví. Jsou to zlobivci zlobiví a šprýmaři šprýmovní. Dokonce náš kamarád, dnes již nežijící Trabantista Mgr. Jiří Stáhalík, o nich napsal „Pohádku čistě trabantovskou“. „Skřítci Trabanťáci“ jsou ve skutečnosti hodní a motoristům pomáhají.

Do včerejška jsem ale nevěděl, že existují také zlí a záludní „skřítci Fiaťáci“, kteří jsou navíc mstiví a dělají naschvály hodným veteránistům. Jak jinak si vysvětlit, že stanovy našeho Old Fiat Clubu se zatoulaly do veřejného rejstříku a sbírky listin, vedené u Krajského soudu v Ostravě do spisu L 8898, ale pod názvem „Fiat klub Ostrava“ spolek.

Ach ti zlobiví „skřítci Fiaťáci“! Ti se snaží vrhnout špatné světlo a stín pochybnosti na takový zavedený a úspěšný ostravský klub! Škoda, přeškoda, sami bychom jim rádi pomohli a důvěru svou nabídli, chléb solí posypali a nemuseli využít služeb zlých skřítků „schift“, „ctrl c“ a „ctrl v“. Neboť co peklo schvátí, nikdy nenavrátí…“

Svou úvahu zakončím zamyšlením o duševním vlastnictví. Když jsem v červenci L. P. 2015 vytvořil naše stanovy, konzultoval je s právníky, pak je následně schválila naše výroční členská schůze, vůbec jsem netušil, že stanovy dostanou nožičky a přejdou k jinému klubu, doslovně a do puntíku.

Vlastně jakýsi náznak tvůrčí iniciativy by tu byl – oproti našim stanovám vypadla formulace „Pro členy spolku, příznivce spolku a jejich rodinné příslušníky spolek pořádá akce rodinného typu, oslavy narozenin, apod., které mají uzavřený charakter s vyloučením široké veřejnosti.“ Náš klub totiž žije a nezakládáme si na skupování dílů a aut a obchodování s nimi, ale jde nám hlavně o dobré vztahy mezi lidmi – našimi členy, o vzájemnou pomoc a podporu, o vytváření kamarádských vazeb, tak jak to už kdysi dávno dělali naši předchůdci. A je mi líto, kam v minulosti slavný a uznávaný ostravský klub v posledních několika letech dospěl.