Jdi na obsah Jdi na menu
 


Holešov 2019

XVI. sraz veteránů a hasičské techniky v Holešově

 

Jiřina a Jaromír Poláškovi

 

Sobota 13. července 2019 – tak jako každoročně jsme se spolu s našimi přáteli a kamarády vybrali na 16. veteránský sraz v zámeckém parku v Holešově, který každoročně pořádá SDH Němčice u Holešova. Do Holešova jezdíme od roku 2009 a musíme přiznat, že raději, než na mnohem větší a více VIP Oldtimer festival v zámeckém areálu ve Slavkově. Ten ostatně před mnoha lety v roce 2001 začínal právě v Holešově. Veteránský Holešov si za ta léta postupně upevnil čelní pozici mezi veteránskými srazy v České republice. Jen málokdo si asi uvědomí, jak je možné, že tuto náročnou akci připravuje sbor dobrovolných hasičů s početně malou členskou základnou (29 členů, z toho 8 žáků). SDH v Němčicích u Holešova byl ustaven 31. 1. 1929 a zpočátku měl 50 činných členů. Zažil léta strádání i úspěchů a nakonec díky nepochopení svou činnost musel ukončit a majetek SDH byl rozprodán jiným sborům. Po delší pauze v roce 2001 čtyři nadšenci začali činnost SDH obnovovat, postupně přibírali mladé hasiče, sháněli vybavení do zbrojnice a nedostávalo se prostředků na pořízení nové stříkačky a hasičského speciálního vozidla. V roce 2006 se SDH podařilo získat dotace na opravu zbrojnice a na zakoupení Avie v hasičském provedení od SDH Jindřichov ve Slezsku. Velmi výrazně činnost sboru podporuje obec Němčice. V roce 2004 němčičtí hasiči uskutečnili 1. setkání veteránů a hasičské techniky na zámku v Holešově a od té doby do Holešova přijíždí stále více historických automobilů, motocyklů, jiné techniky a také prodejců starožitností, náhradních dílů na veterány i na jiná vozidla.

Vyjížděli jsme v sobotu ráno v 7.15 hod. z Frýdku-Místku – tentokráte se k nám nikdo nepřidal, další posádky dorazily jednotlivě a o něco dříve před námi. Kvůli nemocné páteři jsme jeli „jungtimerem“ Fiat Bravo 1.4 SX, který nedávno prošel celkovou obnovou včetně laku. Projeli jsme Příborem, Novým Jičínem a dále jsme pokračovali v jízdě směrem na Hranice, Teplice nad Bečvou, Opatovice, Vitonice a Bystřici pod Hostýnem až do Holešova, kam jsme dorazili v 8.03 hod.

Návštěvníci akce bez veterána zaplatili hned při vstupu do zámeckého parku 70 Kč za osobu (děti 20 Kč), další pokladna byla v průchodu ze zámku do parku. Vstupné se vybíralo až do 15.00 hod., to už v zámeckém areálu zůstala tak jedna třetina původního počtu vozidel. V letošním roce přijelo do Holešova mnohem méně vozidel, nežli v předchozích letech. Protože nemáme oficiální čísla od pořadatelů, jenom přibližně typujeme podle fotek a evidenčních čísel, které jsme nafotili, účast byla cca 250 historických automobilů a 150 motocyklů, prodejců jsme napočítali kolem 140 a diváků mohlo přijít 1 500 – 2 000. Důvodem slabší účasti bylo nevyzpytatelné počasí – v Holešově brzy ráno silně pršelo a také na zpáteční cestě odpoledne nás několikrát zastihl silný přívalový déšť. K vidění toho bylo letos tolik, že se to za celý den ani nedalo stihnout, zejména na burze. Ostatně někteří prodejci a nakupující přijeli už předchozí den navečer! Na burze byla spousta dílů na motorky, hodně starožitností, autokosmetiky, dílenského nářadí, starých hraček, motorů, torz a i kompletních motocyklů a mezi tím hodně předražených „dreků“ a věcí, které snad prodávající vyhrabali na smetišti. Překvapením byla rezavá kola do německého pancéřového transportéru SdKfz 251 (HKL 6p). Další lahůdkou bylo jak liška rezavé kolo Ukrajina za 3 000 Kč. Za ty peníze, no prostě nekupte to… Jenom kde sehnat zbytek „hakla“ a součástky k opravě Ukrajiny. Nic jsme neprodávali, nakupovali jsme s rozumem a štěstí nám přálo – za pár korun jsme nakoupili věci, které by v Ostravě na burze byly dvacetkrát dražší. Tak jsme si v podstatě vydělali na cestu do Holešova i zpátky, včetně oběda. Prostě štěstí přeje připraveným.

Protože nás zajímalo, jak to vypadá v Holešově i za zámeckou branou, vyrazily na průzkum města Jiřina Polášková a Alena Bilavčíková. Prošly obchody, navštívily i místní stylovou kavárnu a nafotily průjezd zajímavých veteránů centrem města. Dříve bohatý program v zámeckém parku se letos nějak vytratil. Děti si nemohly zkusit řídit modely nákladních aut a různé techniky, nenabízela se možnost pohledu na zámecký park z hasičské plošiny, chyběla westernová show, módní přehlídky, ukázky výcviku koní a psů, létání s upoutanými leteckými modely, apod. Na vodním kanálu v zámeckém parku se bohužel letos nedalo jezdit na různých lodičkách a šlapadlech, tak jako v minulosti, což byla škoda. Také při prezenci se vytratil tradiční gulášek, káva a limo formou stravenek. Dokonce letos hasiči ani nepředváděli historickou hasičskou techniku, v 14.00 hod. se odjíždělo na okružní jízdu Holešovem a okolím. Krátce nato jsme se vydali na okružní procházku bývalým židovským ghettem v Holešově a zavítali jsme i na místní židovský hřbitov, který byl otevřen, ačkoli má být o schabbesu uzavřen. Protože nejsme Židé, žádný talmudický předpis jsme neporušili.

Kolem 15. hodiny jsme se vydali na zpáteční cestu, zastavili jsme se na opožděný oběd v Bystřici pod Hostýnem a znovu jsme zaparkovali Hranicích na Moravě na Masarykově náměstí před „Cukrárnou Archa“. Poprvé po dvaceti letech, co tam stabilně chodíme, jsme zírali – cukrárna je zase kompletně předělaná a stala se z ní restaurace se salónky. Bohužel se to týkalo i sortimentu nabídky, už tam nebyly koláčky a spousty zákusků a cenově to šlo také prudce nahoru. Konec kapitalistického socialismu... A tak jsme jenom polkli a šli jsme kousek dál na podloubí do „Slezské cukrárny“. Káva, zmrzlina i zákusky byly výborné a příjemně se nám debatovalo. Na závěr jsme podnikli ještě malou procházku po centru Hranic, bohužel se silně rozpršelo a tak jsme rychle došli k našemu autu, nasedli a vydali se směrem k Frýdku-Místku. Tradičně s námi začal v Rychaltickém kopci závodit jeden z řidičů, aby ukázal, jak jede moderní auto – tentokráte to byl Renault Thalia 1.4. Fiat Bravo byl v kopci o poznání rychlejší a nechali jsme ho předjet až na začátku Chlebovic.