Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klubový výlet do Ostravy 2020

Klubový výlet do Ostravy

 

Jiřina a Jaromír Poláškovi

 

 

Výlet se měl původně konat 18. 7. 2020, z důvodu konání akce Colours of Ostrava (která se nakonec z důvodu zpřísnění protiepidemických opatření konala pouze jeden den namísto původních čtyř dnů) jsme jej přeložili na sobotu 25. 7. 2020. Ze Zámeckého náměstí ve Frýdku jsme odjížděli v 9.15 hod., s našimi kamarády Jirkou a Jarkou Neborákovými jsme se setkali až na parkovišti v Dolní oblasti Vítkovice.

Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích ve spolupráci s Moravskoslezským krajem připravil zbrusu novou interaktivní výstavu nazvanou „Grand Prix“. Unikátní expozice přibližuje historické motocykly, jak je nikdo nezná. Atraktivní je zejména pro svou interaktivní část. Ta nám nabídla například možnost rozebrat a seskládat motocyklový motor, vyzkoušet roztlačení těžké silniční motorky, nastartování motocyklu či výměnu pneumatiky předního kola motocyklu nebo ve větrném tunelu pocity jezdce při rychlosti 40, 100 a 120 km/h. Kromě historických strojů, které věnoval MS kraji akademický sochař Miroslav Rybička, jsou součástí výstavy také tři současné moderní motocykly BMW, které zapůjčil partner výstavy Car Tec Ostrava a další skútry a podobné motorky. Součástí expozice je také motocykl Jawa 250 special z roku 1939. Motocykl byl za konzultace Národního technického muzea v Praze odborně zrestaurován v restaurátorské dílně, která vznikla před dvěma lety za podpory Moravskoslezského kraje při VŠB-TUO. Tento historický kousek na VŠB kompletně rozebrali a repasovali, takže je teď plně funkční a pojízdný. Výstava je koncipována tak, aby zaujala celou rodinu, včetně dětí. Seskládali jsme si obří puzzle, vyzkoušeli jízdu na čas na koloběžkách, pouštěli jsme si dobové motorkářské songy, vyzkoušeli jsme pocity na stupních vítězů a ještě spoustu dalšího. Po prohlídce výstavy jsme se občerstvili výbornou kávou, zákuskem a tvarohovým dezertem.

Následně jsme se přesunuli na Mariánské hory do obřího bazaru Vlato, kde jsme se podivovali, co všechno se dá dnes prodat. Sami jsme si nakonec pár užitečných věcí vybrali. Pak jsme se auty přesunuli na parkoviště v podzemí OC Karolína (v sobotu a v neděli je parkování zdarma), zašli jsme si na oběd, koupili jsme si pěkná trička a podobné drobnosti a pěšky jsme došli až na nedaleké Masarykovo náměstí v Moravské Ostravě a chtěli jsme navštívit unikátní výstavu „Fenomén cyklistiky 2“. Jenže ouha, Ostravské muzeum v sobotu změnilo otvírací dobu a tak z prohlídky výstavy nebylo nic. Prošli jsme se přes Masarykovo náměstí až k Sikorovu mostu a v naší oblíbené italské cukrárně jsme si dali další kávu a pak jsme volnou procházkou prošli historickým centrem Ostravy a zašli jsme se podívat do bývalé provozní budovy ČSAD Ostrava na nově otevřené expozice Muzea hraček našeho kamaráda, pana Radka Čižmáře. Nově otevřené muzeum, které původně sídlilo v OC Laso na Masarykově náměstí, se nám moc líbilo. Pak už jsme se vrátili k našim autům, do lázní Klimkovice jsme nakonec už nejeli. Byli jsme notně uondáni a čekaly nás ještě večerní návštěvy. Rozloučili jsme se s Jarkou a Jirkou Neborákovými a do Frýdku-Místklu jsme dorazili krátce po 16. hodině. Výlet se nám vydařil, a že jsme byli jenom čtyři, to nevadí. V letošním roce, pokud to není akce s jídlem nebo grilováním, kvůli Covidu 19 a strachu z tohoto onemocnění, členové našeho klubu zcela přestali chodit nebo jezdit na akce. Snad se to zlepší v příštím roce…

 

 
 Fotoalbum


Archiv

Kalendář
<< červen / 2023 >>


Statistiky

Online: 6
Celkem: 730024
Měsíc: 8979
Den: 117