Jdi na obsah Jdi na menu
 


Masopust v Hodoňovicích 2020

Masopustní průvod v Hodoňovicích

 

Mgr. Bc. Jiřina Polášková, Mgr. Jaromír Polášek

 

„Lude zlati, dobře že stě nězustali doma za peciskem a v sobotu stě došli aji přijechali na naš pravy a něfalšovany masopustni pruvod v Hodoňovicach. Zešlo se nas tolik, že to ani něpamatujeme. Kdo měl masku na hlavisku či na pyštisku, mohl slompať zadarmo a tych klobasek, co byly vyuděne v tej budě u hoaspodiska, nale co lude zežrali, tajak by kobylkami byli! A kery měl masku, dostal zadarmo fajnacki gulajš v tej naši hospodě „U Čendy“!

Už je tomu tak, náš v pořadí již třináctý masopustní průvod a pochovávání basy již patří minulosti. V sobotu 22. února 2020 jsme se před 13. hodinou sešli u bývalé prodejny potravin Čupek (původně Jednota, pak Fagella, dnes žádná prodejna), vyslechli jsme krátké přivítání paní Dajany Zpálakové, vedoucí Čenda spolku a paní Ireny Babicové, starostky z Bašky, a vydali jsme se s pohřební dechovkou, ale s veselou hudbou od chalupy k chalupě. „Roby bečely aji ryčely, u každeho chalupiska, kdě na nas hospodyň něvystrčila holeho řitiska a dala nam cosik dobreho do pyštiska, zme zaspivali pěknu pisničku a vyslompali slivovičku.“ Trvalo to hodně dlouho, než jsme došli až na rynek k hospodě „U Čendy“, kde jsme pochovali basu.

Před hospodou bylo k nehnutí, a kdybychom s sebou neměli obecního četníka a také městskou policii, tak by nás diváci k hospodě ani do hospody nepustili. Provázela nás veselá hudba, dojímavý proslov faráře o tom, co všechno nebožka basa vytrpěla, než duši Bohu odevzdala. Ve stáncích byla pravá domácí zabíjačka, plno laskomin a perníků, koláče, laskonky, špičky a další. Kdo měl chuť a peníze, mohl do břucha doplnit různé dobroty – klobásy, jitrnice, jelita, ovar, koláče, gumové hady a další. V 15.30 hod. v sále hostince zahrála cimbálovka a začala taneční zábava. V zábavě jsme pokračovali u nás na chalupě – „znkove kafejisko, buchtisko a jakesik žrodlisko se našlo tež“. V zásobě byl domácí chléb s pomazánkou ze škvarkového výpeku, domácího uzeného a anglické slaniny, plněné ořechové řezy s ovocem a čokoládou, různé druhy sýrů, specielní tenké sýrové, jemné i feferonové klobásky a mnoho dalšího. Jenom k domácímu alkoholu jsme tentokráte nedospěli… K pití byla minerální voda,  káva nebo čaj. V 19.00 hod. začínala „U Čendy“ masopustní veselice. Veselo bylo až do rána. „Eště že mome v šopisku vuzek baloňak, bo jinač byzme domu do Frydku museli po štyrech…“

Vydařenou akci připravil Čenda spolek spolu s hodoňovickým fojtem a s množstvím sponzorů. Moc jsme si přáli, abychom se kolektivně zúčastnili za náš Old Fiat Club, ale dopadlo to stejně, jak to dopadá v posledních několika letech. Kromě předsedy a hospodářky dorazili manželé Rojíčkovi a manželé Jedličkovi. Ostatní zůstali doma. Mezi diváky jsme viděli také pár veteránistů a velocipédistů, se kterými se setkáváme na různých akcích. Poděkování si zaslouží všichni organizátoři, pořadatelé a také diváci, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Za rok zase nashledanou v Hodoňovicích!