Jdi na obsah Jdi na menu
 


Preussische Rellye 2019

Prajzska rely – Preussische Rellye

 

Mgr. Jaromír Polášek

 

V sobotu 1. června 2019 se konal v pořadí již 17. ročník sportovně orientační jízdy – mezinárodní rallye historických vozidel. Sraz byl stanoven v 8.00 – 10.00 hod. v Píšti na odstavné ploše sportovního areálu. Start soutěžní jízdy byl určen na 13.00 hod. Pořadateli letošní rallye byli spolky ÚAMK-AMK Hlučín, Auto Moto Club Kravaře, Old Racing Club a Klub vojenské historie Hlučínsko. Akci podporovala obec Píšť. Pořadatelé umožnili start i vozidlům do roku výroby 1987 včetně. Oproti loňskému ročníku přibylo soutěžních stanovišť a opětovně se jelo dvěma směry – motocykly se vydaly po trase Píšť, Krzyzanowice, Roszkow, Darkovice, Darkovičky, Hlučín, Kozmice, Dolní Benešov, Kravaře, Velké Hoštice, Chlebičov, Pusté Jakartovice, Štěpánkov, Bolatice, Chuchelná, Bělá, Závada a nazpět do Píště. Sraz posádek Old Fiat Clubu byl letos až v Píšti, nepodnikli jsme společnou jízdu.

Počasí bylo přímo tropické – již poměrně brzy ráno sluníčko pálilo a nebylo kam se schovat. Po registraci jsme si zašli na snídani do párty stanu vedle tribuny pořadatelů, k dispozici byly káva, čaj, nealko a párky klobásek s chlebem. Barvy našeho klubu přijel hájit rekordní počet posádek (Fiat 500, Fiat Panda, Fiat 600D, Fiat 128 SC, Fiat 127, 2x Fiat X1/9 Bertone, Škoda 130 Rapid a Tatra 87).

Letos všechny posádky bloudily, všechny odbočky a cesty jsme napoprvé nenašli a tak jsme najížděli kilometry, stejně tak jsme hledali i průjezdní kontroly. Auta jela trasu rallye v opačném pořadí od devítky k jedničce. Soutěže byly zajímavé, novinkou byl odhad délky motouzu nebo naplnění kbelíku 3 kg písku. Do Píště jsme dorazili až kolem 16. hodiny a hned jsme si zašli k okénku na oběd. Fronta byla slušná a s přípravou některých jídel nastal časový problém.

Při vyhodnocení a slavnostním předávání cen a trofejí nastalo radostné vzrušení – Petr Rucki z našeho klubu s Fiatem X1/9 Bertone obsadil 3. místo v kategorii automobilů A3, v kategorii automobilů A4 se umístil na 1. místě Pavel Rojíček se Škodou 130 Rapid. V soutěži klubů na letošním ročníku Prajzke rely Old Fiat Club obsadil 3. příčku.

Co dodat závěrem? Opět se ukázalo, že máme v klubu báječné členy – nikdo nereptal, všichni na sebe počkali a při problémech si navzájem pomáhali. Trasa jízdy byla hodně zajímavá, leč mapka poněkud chaotická as museli jsme opravdu hodně hledat, kudy máme jet dál. Pořadatelé byli usměvaví a vstřícní, občerstvení po trase a také oběd byly báječné a poháry a ceny byly přímo suprovní. Pořadatelům chceme poděkovat za letošní úspěšnou Prajzkou rely, které se zúčastnilo 230 členů posádek a 150 historických automobilů a motocyklů. – v příštím roce zase určitě přijedeme. A našim členům chceme poděkovat za vzornou reprezentaci našeho klubu a za výborné výsledky v soutěži.