Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střelnice Karviná 2019

Střelba na trap v Karviné

 

Foto Jiří Neborák, text Jaromír Polášek

 

Páteční akce 12. července 2019 na brokové střelnici v Karviné se opravdu vydařila. Sraz byl tentokráte stanoven v 16.00 hod. Nejprve probíhaly cvičné rozstřely na letící holuby (tzv. střelba na trap) na různé výškové úrovni (double trap byl jenom vyzkoušen, soutěžní střelba byla pouze na jednotlivé letící cíle). V minulosti se střílelo na živé holuby, v současnosti se střílí na barevné kotoučky o průměru 108 milimetrů o tloušťce 12 milimetrů, které speciální vrhací zařízení na střelnici pseudonáhodně vymršťuje rychlostí 30 metrů za sekundu (108 km/h) do vzdálenosti 15 a více metrů z pohledu střelce nalevo, napravo a přímo. Hliněný nebo asfaltový kotouček může být pro lepší optickou identifikaci zásahu naplněn barevným prachem (optickým zvýrazňovačem). Za platný zásah terče je považován takový zásah, kdy z terče (holuba) odlétne zrakem rozhodčího viditelný úlomek.

Soutěž v trapu se v minulosti střílela na 200 ran, dnes se střílí pouze na 150 ran. Prvních 125 ran má každý střelec 2 rány na každého holuba, posledních 25 ran pouze jednu jedinou ránu. Během prvních 125 ran (5 x 25 ran) se střelci na 5 střeleckých stanovištích vždy po 25 odstřílených ranách vystřídají. Ke střelbě se používá speciální brokové TRAP 24, jenž obsahuje maximálně 24 gramů broků. Tak jako v roce 2016 jednotliví střelci stříleli na 4 rány, takže vlastní závod probíhal poměrně rychle. Většina chyb nastala, když byl záměr sice správně předsazen, ale v okamžiku výstřelu střelci s hlavní zůstali stát a tím pádem měli výstřely za terčem. Po závěrečných rozstřelech ti nejúspěšnější vystoupali na stupně vítězů.

Závěrem chceme moc poděkovat panu Ing. Vladimíru Rojíčkovi, paní Rojíčkové i Pavlu Rojíčkovi za obětavou přípravu této akce, za zajištění střelnice a mimořádně hodnotných cen a také za sponzoring střelby (vše zaplatili). Díky panu Rojíčkovi se všichni zúčastnění členové klubu moc dobře bavili, atmosféra byla báječná a nikdo nezůstal bez odměny. Ještě jednou moc díky. Další poděkování patří paní Rojíčkové a Věrce Kaňokové za přípravu báječného občerstvení – klobouk dolů! Ve chvíli jídla všichni ztichli a nápadně mlčeli. A ještě chceme poděkovat také všem členům, kteří si v pátek odpoledne udělali čas, sešlo se opravdu hodně členů.

Předseda s hospodářkou (manželé Poláškovi) tentokráte chyběli, protože organizovali v nádherném pátečním odpoledni jiné akce – předseda měl přednášku v informačním centru v obci Hukvaldy a hospodářka se zúčastnila programově bohatého tzv. „sousedského odpoledne“.