Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoční výlet 2019

Klubový velikonoční výlet

 

Foto a text Jaromír Polášek a Jiří Neborák

 

V neděli 21. 4. 2019 jsme si dali v 8.00 hod. ráno sraz na Zámeckém náměstí ve Frýdku. Celkem dorazilo sedm veteránistů ve čtyřech autech. Nejprve jsme navštívili Janáčkovu obec Hukvaldy, bylo hodně brzy a tak nebyl žádný problém s parkováním. Auta jsme nechali naproti hospodě „Pod hradem“ (v minulosti „U Červenky“), po můstku jsme překonali zeď hukvaldské obory a vystoupali jsme až k hradu. Počasí bylo přímo ukázkové a odměnou nám byly daleké výhledy na Palkovické hůrky, Fryčovice, Brušperk a Starou Ves n. O. Měli jsme domluven výjezd autem až do hradu pro starší nebo částečně hendikepované členy našeho klubu – nakonec toho nikdo nevyužil. Vstupné jsme nemuseli zaplatit (také toto bylo dopředu domluveno), prohlédli jsme si velikonoční výstavu v kapli sv. Ondřeje, ochutnali jsme místní speciality ve stáncích a koupili jsme si dobré nealkoholické pití. Prošli jsme se celým hradem, podívali jsme se na různé atrakce a vystoupili až na střechu hradního paláce. V 10.00 hod. měl předseda klubu přednášku o Velikonocích a velikonočních obyčejích v kapli sv. Barbory. Zaznělo i povídání o místech, kde se dají o Velikonocích vyzvednout začarované poklady a také, co všechno musí mít hledač pokladů sebou. Oběd nás čekal v restauraci „Pod hradem“. Sedli jsme si na zahradu a poobědvali. Jídlo bylo výborné, jenom porce se trošku smrskly. Z Hukvald jsme pokračovali v jízdě přes Příbor a Studénku, odbočili jsme na Kujavy a Děrné a zamířili rovnou do Lukavce na zahájení jízdy kolem osení, odtud jsme se přemístili do Dolního Nového Dvora, kde jsme přivítali průvod na koních.

Již po několik století se koná tato tradiční jízda na koních okolo osení a žehnání polím v Lukavci u Fulneku. Od středověku se zde udržuje tento unikátní zvyk, který dnes již v České republice nemá obdobu a nedokázali jej přerušit ani komunisté. První záznam o této jízdě pochází z doby kolem roku 1620. V čele jezdců jede tzv. „Krojcfotr – Křížový otec“. Až do svým jednašedesáti let v roce 2012 jel v čele průvodu Václav David, a to celkem čtyřiačtyřicetkrát. Nahradil jej jeho syn Jan David. „Rajtování“ začíná každoročně na Hod Boží velikonoční v 13.00 hodin u kostela v Lukavci. Původně se tyto jízdy jezdily dvě – ráno vyrazili nejprve ženatí muži a odpoledne do sedel vyskočili svobodní mládenci. Dnes jsou ženatí jezdci označeni barevnými pentlemi a svobodní pak bílými. Jezdci za zvuku zvonů nejprve objedou dokola hřbitov, pak se na koních vydají přes pole nad vesnicí, objedou horní konec vsi a přes louky vyjedou do kopce do osady Nové Dvory a následně se vrátí do Lukavce. Kde je u statku velký dvůr a otevřou se vrata, udělají jezdci kolo ve dvoře. Hospodář jezdce uctí malým pohoštěním. Jízda končí odpoledne u pomníku padlých pod kostelem a za vyzvánění zvonů. Dnes již sice není v obci 70 koní jako dříve, v průměru každoročně jede 20 – 25 jezdců na koních. Podobný zvyk udržují už jen Lužičtí Srbové v Dolní Lužici v Německu.

Hospodářka našeho klubu, Jiřina Polášková, má na Dolním Novém Dvoře kus zemědělské usedlosti a tak „křížový otec“ požehnal i našim polím. Vypili jsme kávu a znovu jsme pokračovali v jízdě do Bartošovic, kde jsme navštívili naše členy Jarušku a Mirka Kohoutkovy. Mirek nám ukázal nové technické výtvory a také, jak ze dvou Renaultů 4 dává dohromady slušného veterána. Nedělní velikonoční výlet se nám vydařil, počasí bylo nádherné a jenom nás zamrzelo, že se nás byla jenom malá skupinka.

V době Velikonoc jsme se zúčastnili i dalších akcí, např. na Zelený čtvrtek 18. 4. proběhla přednáška v Zeleném domě Muzea Beskyd na téma „Veselé Velikonoce“, doplněná větší výstavou historických pomlázek, malovaných vajíček, velikonočních dekorací a velikonočních pozdravů z doby před 1. světovou válkou. Na Velký pátek 19. 4. jsme brzy ráno vyzkoušeli tradiční „velkopáteční mytí proudící vodou“ (smývání hříchů) na řece Morávce, kolem poledne jsme se zašli podívat na tradiční velkopáteční procesí s bubny, klepačkami a starobylými písněmi, které ve Frýdku připravila Starokřesťanská a Římskokatolická církev. Odpoledne proběhl malý výlet „kolem komínu“ na historických kolech (cca 20 km směrem na Frýdlant n. O.). Na Bílou sobotu 20. 4. jsme celé odpoledne strávili na velikonočním programu v sportovním areálu Sportplexu na Lysůvkách – probíhaly zde soutěže pro děti i dospělé, udělali jsme malou velikonoční výstavu a doprovodili ji vyprávěním o velikonočních zvycích v našem kraji. Kdo měl chuť, mohl ochutnat spoustu vynikajících regionálních specialit, na čepu bylo i výborné pivo a další nápoje. Výbornou akci připravili mladí nadšenci z místního osadního výboru. V podvečer jsme ještě zavítali do Faunaparku ve Frýdku, kde také probíhaly soutěže pro rodiče s dětmi. Další výlet na historických kolech proběhl odpoledne na Velikonoční pondělí 22. 4. – tentokrát jsme vyjeli po trase Frýdek-Místek – Bahno – Hodoňovice – Staré Město – Frýdek-Místek (16 km).