Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvomájová jízda 2019

Prvomájový sraz a jízda veteránů ve Frýdku-Místku – 3. ročník

 

Foto a text Mgr. Jaromír Polášek

 

Ve středu 1. 5. 2019 proběhl již 3. ročník prvomájové jízdy veteránů ve Frýdku-Místku. Začátek akce byl stanoven na 9.00 hodin ráno, první účastníci přijeli již zhruba o hodinu dříve. Protože pršelo od sobotního odpoledne až do středečního rána, velmi jsme se obávali, zdali vůbec někdo na letošní prvomájovou jízdu přijede. Jak trefně glosoval Polda Konderla, jeden z účastníků srazu, „předseda to má nějaké moc dobré nahoře, když je najednou tak hezky“. A skutečně už navečer zase znovu začalo pršet… Jediné, co nám chybělo, tak to byli diváci – ani do Kauflandu brzy ráno nejezdilo moc lidí a ulice byly jako vymetené. Postupně na Zámecké náměstí ve Frýdku přijelo 49 osobních automobilů, 1 tříkolový Velorex a 14 motorek.

Při neformálním zahájení srazu předseda Old Fiat Clubu všechny srdečně přivítal, pak požádal účastníky o minutu ticha za naše kamarády veteránisty a kamarádky veteránistky, kteří již opustili naše řady a nikdy více již s námi nevyjedou za volantem nebo řidítky svých krasavců. Pak předseda nastínil časový harmonogram prvomájové jízdy a všechny také pozval na další veteránské akce v tomto a v příštím týdnu. Na závěr zazpíval veselou údernickou ostravskou častušku z 50. let minulého století.

V 10.50 hodin kolona automobilů a motocyklů se vydala na cestu do Místku a během 10 minut jsme zaparkovali na parkovišti u polikliniky. Na Náměstí svobody jsme se vydali pěšky – v cukrárně byl pestrý výběr výborných zákusků, uvařili nám výbornou kávu a ochutnali jsme také některou z 12 druhů zmrzliny. V cukrárně byl chvilkami takový nápor, že paní vedoucí, která zrovna malovala v jiných prostorách stěny a strop Primalexem, musela rychle přijít na pomoc. Krátce před 11. hodinou jsme se znovu vydali na cestu směrem k přehradní nádrži Olešná nedaleko Místku. Oběd jsme měli domluvený v restauraci „U Toma“ na nábřeží, po obědě jsme se vydali na krátkou procházku kolem přehrady. V 13.30 hodin jsme vyjeli na pohodovou výletní jízdu směrem na Podhůrčí, dojeli jsme do Palkovic, odbočili jsme na boční cestu směrem na Hlíny a v nedalekých Hodoňovicích jsme se na chvíli zastavili před hospodou „U Čendy“. Další krátkou zastávku jsme učinili v Bašce, na parkovišti u přehrady Baška, někteří z nás si zašli na občerstvení do nedalekého bufetu a hospůdky. Většina lidí se s námi již rozloučila a menší skupina aut pokračovala s námi v jízdě přes Skalici a Staré Město nazpět do Frýdku.

Prvomájový sraz a jízdu veteránů připravily spolky Old Fiat Club a Trabant klub Frýdek-Místek. Předseda Old Fiat Clubu chce tímto poděkovat všem účastníkům za jejich účast a za vytvoření báječné pohody v průběhu celého dne. Nikdo nezávodil, všichni jeli spořádaně v koloně a dodržovali stanovenou rychlost. Předseda zvláště děkuje Jiřímu Neborákovi a Eduardovi Křenkovi za pomoc při přípravě srazu a jízdy a také Věře Kaňokové a Kateřině Němcové na přípravu výtečného občerstvení.

Na další akce vyrazíme společně již o blížící se sobotě 4. 5. 2019.